Search

MATH TEAM 2017

A New Year

CAPTAIN
ANDREW BONAR (Math Team Scholarship Winner, State Team)

FIRST LIEUTENANTS
RAEED AHMED
ELIJAH CHEBAN (Mu Alpha Theta Vice-President, State Team)

SECOND LIEUTENANTS
ERIN HARDNETT (Mu Alpha Theta Secretary)
ZAREK SYED (Advanced Math MVP, GHP, State Team)
MATTHEW YORK (Varsity MVP, State Team)

VARSITY TEAM MEMBERS
Adaugo Achionye
Sarah Beharry (Calculus MVP)
Cameron Bennett
Madeline Burkey
C.J. Hardnett
Najifa Hossain (Calculus MVP)
Jessica Kamuche
Anna LaMontagne
Felix Luu
Monique Marriot
Michelle Nguyen
Yasin Siddiquee
Joshua Whittington
Imani Williams

JUNIOR VARSITY TEAM MEMBERS
Gloria Bradley
Sarah Burkey
Shawn Cothran
Caleb Crenshaw
Zora Duncan
Sarah Goldgar (9th Grade MVP)
Avery Golston
Austin Goodloe
Huong Ho
Brandon Hong (Precalculus MVP)
Felix Kamuche
Abby Oser (JV MVP)
Allison Vandevander (Advanced Algebra MVP)
Shivam Vohra
Cara Zheng
Below you will find our record of placements at the tournaments the Math Team attended as the school year progresses.
The second place team at the Mercer University Tournament, November 12, 2016. Left to right: Adago Achionye, Raeed Ahmed, Matthew York (holding his 1st place ciphering prize), Elijah Cheban, Erin Hardnett (holding the team’s trophy), Zarek Syed, Joshua Whittington, and Andrew Bonar (holding his 3rd place ciphering prize).

The second place team at the Georgia Southwestern State University Tournament, February 17, 2017. Left to right: Andrew Bonar (with his first place ribbon pinned to his shirt), Raeed Ahmed, Felix Luu, Elijah Cheban, Erin Hardnett (holding the team’s trophy), Matthew York, Sarah Beharry, and Zarek Syed.
The third place JV team at the Fayette County Invitational Tournament, March 1, 2017. Left to right: Abby Oser, Allison Vandevander, Huong Ho, Sarah Goldgar, and Brandon Hong.
The third place Varsity team at the Fayette County Invitational Tournament, March 1, 2017. Left to right: Felix Luu, Joshua Whittington, Matthew York (wearing his second place medal), Zarek Syed Najifa Hossain, Sarah Beharry, and Imani Wiliiams.
The fifth place JV team and the fifth and first place Varsity teams at the Armstrong State University Mathematics Tournament, March 4, 2017. Left to right: Sarah Goldgar, Abby Oser, Shawn Cothran, Joshua Whittington, Anna LaMontagne, Brandon Hong, Elijah Cheban, Zarek Syed, Erin Hardnett, Matthew York (holding his 3rd place award), Najifa Hossain, and Andrew Bonar (holding his second place award).
The fourth place JV team and the second place Varsity teams at the Middle Georgia State University Mathematics Tournament, March 17, 2017. Left to right: Zarek Syed, Matthew York (holding his first place plaque), Raeed Ahmed, Felix Luu, Elijah Cheban, Shawn Cothran, Sarah Beharry, Cara Zheng, Najifa Hossain, Imani Williams, Abby Oser, and Sarah Goldgar.
The first place team at the Furman University Math Tournament, March 18, 2017. Left to right: Zarek Syed, Elijah Cheban, Andrew Bonar, Matthew York.
Matthew York is the recipient of the 2017 Steve Sigur Award for Most Improved Performance at the State Math Tournament. He also ended up winning 11th place at the tournament as well.

October 8, 2016, North Fulton Invitational, Alpharetta.

14th place JV team: Sarah Goldgar, Felix Kamuche, Abby Oser, Shivam Vohra. 8th place Varsity team: Andrew Bonar, C.J. Hardnett, Erin Hardnett, Najifa Hossain, Jessica Kamuche, Monique Marriot, Zarek Syed.

October 15, 2016, Luella High School Invitational, Locust Grove.

12th place JV team: Sarah Goldgar, Felix Kamuche, Abby Oser, Shivam Vohra.
6th place Varsity team: Raeed Ahmed, Cameron Bennett, Andrew Bonar, Elijah Cheban, C.J. Hardnett, Erin Hardnett, Jessica Kamuche, Felix Luu, Zarek Syed (8th place), Matthew York.

October 22, 2016, University of Georgia Mathematics Tournament, Athens.

26th place team: Andrew Bonar, Madeline Burkey, Elijah Cheban, Erin Hardnett, Anna LaMontagne, Monique Marriot, Michelle Nguyen, Yasin Siddiquee, Zarek Syed, Wesley Thomas, Joshua Whittington, Matthew York.

November 12, 2016, Mercer University Mathematics Tournament, Macon.

2nd place team: Adaugo Achionye, Raeed Ahmed, Andrew Bonar (3rd place ciphering), Elijah Cheban, Erin Hardnett, Zarek Syed, Matthew York (1st place ciphering), Joshua Whittington

December 3, 2016, Lassiter High School Invitational Math Tournament, Marietta.

12th place JV team: Gloria Bradley, Sarah Goldgar, Brandon Hong, Abby Oser.
11th place Varsity team: Raeed Ahmed, Andrew Bonar, Elijah Cheban, Erin Hardnett, Zarek Syed, Imani Williams, Matthew York

February 7, 2017, AMC

School winner, AMC10A: Austin Goodloe
School winner, AMC12A: Andrew Bonar

February 15, 2017, AMC

School winner, AMC10B: Sarah Goldgar
School winner, AMC12B: Matthew York

February 17, 2017, Georgia Southwestern State University Mathematics Tournament, Americus.

2nd place 7A team: Raeed Ahmed, Sarah Beharry, Andrew Bonar (1st place), Elijah Cheban, Erin Hardnett, Felix Luu, Zarek Syed, Matthew York.

March 1, 2017, Fayette County Invitational Math Tournament, Peachtree City.

3rd place JV team: Sarah Goldgar, Huong Ho, Brandon Hong, Abby Oser, Allison Vandevander
3rd place Varsity team: Sarah Beharry, Najifa Hossain, Felix Luu, Zarek Syed, Joshua Whittington, Imani Williams, Matthew York (3rd place).

March 4, 2017, Armstrong Atlantic State University Mathematics Tournament, Savannah.

5th place JV team: Shawn Cothran, Sarah Goldgar, Brandon Hong, Abby Oser
1st place Varsity team: Andrew Bonar (2nd place), Elijah Cheban, Zarek Syed, Matthew York (3rd place).
5th place Varsity team: Erin Hardnett, Najifa Hossain, Anna LaMontagne, Joshua Whittington.

March 17, 2017, Middle Georgia State University Math Olympics, Macon.

4th place JV team: Shawn Cothran, Sarah Goldgar, Abby Oser, Cara Zheng
2nd place Varsity team: Raeed Ahmed, Sarah Beharry, Elijah Cheban, Najifa Hossain, Felix Luu, Zarek Syed, Imani Williams, Matthew York (1st place)

March 18, 2017, Furman University Wylie Mathematics Tournament, Greenville, South Carolina.

1st place team: Andrew Bonar, Elijah Cheban, Zarek Syed, Matthew York.

March 25, 2017, Westlake High School Math Tournament, Atlanta.

4th place JV team: Avery Golston, Huong Ho, Brandon Hong, Jeffrey Nzerue, Abby Oser, Allison Vandevander
4th place Varsity team: Sarah Beharry, Andrew Bonar (8th place), Elijah Cheban, Najifa Hossain, Jessica Kamuche, Felix Luu, Zarek Syed, Matthew York (3rd place)

April 22, 2017, JV State Math Tournament, Macon.

5th place team: Sarah Goldgar, Avery Golston, Felix Kamuche, Abby Oser, Cara Zheng

April 29, 2017, GCTM State Mathematics Tournament, Macon.

11th place team: Andrew Bonar, Elijah Cheban, Zarek Syed, Matthew York (11th place and Steve Sigur winner)