Search

MATH TEAM 2019


A New Trajectory


CAPTAIN
HUONG HO (Calculus II MVP)

FIRST LIEUTENANTS
BRANDON HONG (Mu Alpha Theta Secretary, Varsity MVP)
KEP NANA (Mu Alpha Theta President, Advanced Math MVP)
CHIEMEKA NZERUE

VARSITY TEAM MEMBERS
Angel Brooks
Sarah Burkey
Jasmine Chackalayil
Shawn Cothran (Finite Math MVP)
Zora Duncan
Ashanah Gayden
Sarah Goldgar
Avery Golston
Jacqueline Gomez
Austin Goodloe
Steven Hua
Felix Kamuche
Colin Kennelly
Tymesha Kindell
Jacqueline Le
Peyton Lovett (Mu Alpha Theta Vice-President)
Anthony Mays
Abby Oser (Calculus I MVP)
Kevin Phillips
Madison Rosipal
Destiny Sawyer
Chelsea Stone
Allison Vandevander
Shivam Vohra
Ian Westcott

JUNIOR VARSITY TEAM MEMBERS
Zaria Battle
Sam Clark (9th Grade MVP)
Gavin Garner
Laura Goldgar (JV MVP)
Mercer Hollingsworth
Elizabeth Huynh
Margaret Hwang
Patricia Ilic
Kwatcho Mahinanda
Courtney Melvin
Joel Oniha
Amelia Page
Nawal Reza (Precalculus MVP)
Mariana Rios
Hayley Sanders
Rhea Sethi
Zak Yassin
Alexander Zakirov
Below you will find our record of placements at the tournaments the Math Team attended as the school year progresses.
ABOVE: The team at our end-of-year party.
ABOVE: The fourth place team at the Mercer University Math Tournament, November 10, 2018. Left to right: Austin Goodloe, Sarah Goldgar, Kep Nana, Brandon Hong, Chiemeka Nzerue, Huong Ho, Steven Hua, and Abby Oser.
ABOVE: The Varsity and JV team at the College of Charleston Math Meet, February 23, 2019. There are too many to list them here -- see the entry below!
The 5th place Varsity team at the Augusta University Math Tournament, March 1, 2019. Left to Right: Shivam Vohra, Steven Hua, Abby Oser, Kep Nana, Huong Ho, Chiemeka Nzerue, Brandon Hong, and Sarah Goldgar.
The 2nd place Varsity team and 5th place JV team at the Middle Georgia State University Math Olympics, March 8, 2019. Left to Right: Brandon Hong (holding his first place award), Colin Kennelly, Zora Duncan, Chiemeka Nzerue, Anthony Mays, Shawn Cothran, Sam Clark, Laura Goldgar, Shivam Vohra, Steven Hua, Huong Ho, Kwatcho Mahinanda, Sarah Goldgar, Abby Oser, and Kep Nana

September 29, 2018, Luella High School Invitational, Locust Grove.

21st place JV team: Sam Clark, Laura Goldgar, Margaret Hwang, Patricia Ilic, Courtney Melvin, Nawal Reza, Hayley Sanders, Zak Yassin.
22nd place Varsity team: Shawn Cothran, Sarah Goldgar, Huong Ho, Brandon Hong, Steven Hua, Chiemeka Nzerue, Abby Oser, Shivam Vohra.

October 20, 2018, University of Georgia Mathematics Tournament, Athens.

October 20, 2018, University of Georgia Mathematics Tournament, Athens. 48th place Varsity team: Sarah Goldgar, Huong Ho, Brandon Hong, Steven Hua, Anthony Mays, Kep Nana, Chiemeka Nzerue, Abby Oser.

November 3, 2018, North Fulton Invitational, Alpharetta.

8th place JV team: Laura Goldgar, Elizabeth Huynh, Margaret Hwang, Patricia Ilic, Courtney Melvin, Nawal Reza, Mariana Rios, Zak Yassin.
8th place Varsity team: Shawn Cothran, Sarah Goldgar, Huong Ho, Brandon Hong, Steven Hua, Jacqueline Le, Anthony Mays, Chiemeka Nzerue.

November 10, 2018, Mercer University Mathematics Tournament, Macon.

4th place team: Sarah Goldgar, Austin Goodloe, Huong Ho, Brandon Hong, Steven Hua, Kep Nana, Chiemeka Nzerue, Abby Oser.

December 1, 2018, Lassiter High School Invitational Math Tournament, Marietta.

12th place JV team: Laura Goldgar, Elizabeth Huynh, Margaret Hwang, Patricia Ilic, Courtney Melvin, Nawal Reza, Mariana Rios, Hayley Sanders, Zak Yassin.
15th place Varsity team: Angel Brooks, Sarah Goldgar, Huong Ho, Brandon Hong, Steven Hua, Jacqueline Le, Abby Oser, Shivam Vohra.

February 7, 2019, AMC

School winner, AMC10A: Amelia Page
School winner, AMC12A: Brandon Hong

February 13, 2019, AMC

School winner, AMC10A: Laura Goldgar
School winner, AMC12A: Sarah Goldgar

February 23, 2019, College of Charleston Math Meet, Charleston, South Carolina.

1st place All-Day Sprint: Angel Brooks, Jasmine Chackalayil, Sam Clark, Shawn Cothran, Laura Goldgar, Sarah Goldgar, Avery Golston, Jacqueline Gomez, Huong Ho, Brandon Hong (1st place Sprint), Elizabeh Huynh, Margaret Hwang, Felix Kamuche, Colin Kennelly, Jacqueline Le, Payton Lovett, Kawtcho Mahinanda, Courtney Melvin, Chiemeka Nzerue, Abby Oser, Amelia Page, Kevin Phillips, Nawal Reza, Madison Rosipal, Destiny Sawyer, Rhea Sethi, Chelsea Stone, Ian Westcott, Zak Yassin, and Alexander Zakirov.

March 1, 2019, Augusta University Mathematics Tournament, Augusta.

5th place team: Sarah Goldgar (7th place), Huong Ho, Brandon Hong (6th place), Steven Hua, Kep Nana, Chiemeka Nzerue (7th place), Abby Oser, Shivam Vohra.

March 2, 2019, Columbus State University Mathematics Tournament, Columbus.

5th place team: Sarah Burkey, Sam Clark, Gavin Garner, Laura Goldgar, Sarah Goldgar, Avery Golston, Huong Ho, Mercer Hollingsworth, Brandon Hong, Steven Hua, Elizabeth Huynh, Margaret Hwang, Patricia Ilic, Kwatcho Mahinanda, Anthony Mays, Kep Nana, Chiemeka Nzerue, Joel Oniha, Abby Oser, Kevin Phillips, Mariana Rios, Shivam Vohra, Zak Yassin.

March 8, 2019, Middle Georgia State University Math Olympics, Macon.

5th place JV team: Sam Clark, Laura Goldgar, Kwatcho Mahinanda. 2nd place Varsity team: Shawn Cothran, Zora Duncan, Sarah Goldgar, Huong Ho, Brandon Hong (1st place), Steven Hua, Colin Kennelly, Anthony Mays, Kep Nana, Chiemeka Nzerue, Abby Oser, Shivam Vohra

March 9, 2019, GSMST Math Tournament, Lawrenceville.

12th place team: Zora Duncan, Huong Ho, Brandon Hong, Colin Kennelly, Kep Nana, Chiemeka Nzerue, Abby Oser.

April 13, 2019, Georgia Tech Math Tournament, Atlanta.

20th place team: Shawn Cothran, Zora Duncan, Huong Ho, Brandon Hong, Steven Hua, Colin Kennelly, Kep Nana, Chiemeka Nzerue, Abby Oser.

April 27, 2019, GCTM State Mathematics Tournament, Macon.

16th place team: Sarah Goldgar, Brandon Hong, Chiemeka Nzerue, Abby Oser