Search

MATH TEAM 2018


Continuing the Tradition


CAPTAINS
MATTHEW YORK (State Team, Varsity MVP, Mu Alpha Theta Scholarship Winner)

FIRST LIEUTENANTS
SARAH BEHARRY (Mu Alpha Theta President)
NAJIFA HOSSAIN (Mu Alpha Theta Vice-President)
ZAREK SYED (State Team, Advanced Math MVP)

VARSITY TEAM MEMBERS
Angel Brooks
Madeline Burkey
Shawn Cothran
Avery Golston
Jacqueline Gomez
Austin Goodloe
Huong Ho
Brandon Hong (State Team, Calculus I MVP)
Jessica Kamuche
Anna LaMontagne
Peyton Lovett
Monique Marriot
Anthony Mays
Kep Nana
Michelle Nguyen (Math Team Scholarship Recipient)
Chiemeka Nzerue
Kevin Phillips
Brianna Pinckney (Calculus II MVP)
Madison Rosipal
Chelsea Stone
Allison Vandevander
Imani Williams
Zerria Wilson

JUNIOR VARSITY TEAM MEMBERS
 Sarah Burkey
Ashanah Gayden
Sarah Goldgar (GHP, Precalculus MVP)
Steven Hua
Felix Kamuche
Emma MacDonald
Kwatcho Mahinanda
Courtney Melvin
Nawal Reza (9th Grade MVP)
Nakita Oglesby
Abby Oser (GHP, State Team, JV MVP)
James Rhee
Shivam Vohra
Ian Westcott
Below you will find our record of placements at the tournaments the Math Team attended as the school year progresses.
ABOVE: The second place team at the Mercer University Tournament, November 11, 2017. Left to right: Sarah Beharry, Chiemeka Nzerue, Brianna Pinckney (holding the team’s trophy), Michelle Nguyen, Kep Nana, Zarek Syed (holding his 4th place trophy), Matthew York (holding his 1st place trophy), and Brandon Hong.
The second place team at the Georgia Southwestern State University Tournament, February 9, 2018. Left to right: Sarah Beharry, Sarah Goldgar, Abby Oser, Brianna Pinckney, Najifa Hossain, Zarek Syed, Matthew York, and Chiemeka Nzerue.
The fifth place JV team at the Woodstock High School St. Valentine’s Say Mathacre. Left to right: Kwatcho Mahinanda, James Rhee, Abby Oser, Felix Kamuche, Shivam Vohra, Nawal Reza, Courtney Melvin, Sarah Goldgar, and Steven Hua.
The third place team at the Augusta University Math Tournament. Left to right: Brandon Hong, Zarek Syed, Brianna Pinckney, Matthew York, Kep Nana, Sarah Beharry, and Imani Williams.
The third place team at the Furman University Math Tournament, March 17, 2018. Left to right: Zarek Syed, Chiemeka Nzerue, Brandon Hong, Matthew York.
The third place Varsity team at the Middle Georgia State University Math Olympics, March 23, 2018. Left to right: Matthew York, Brandon Hong, Chiemeka Nzerue, Anthony Mays, Brianna Pinckney, Jessica Kamuche, Zarek Syed, Monique Marriott, Angel Brooks, Payton Lovett, and Kep Nana.
The two first place champions at the Middle Georgia State University Math Olympics, March 23, 2018: on the left, JV Champ Abby Oser and on the right, Varsity champ Matthew York.
The second place Varsity team at the JV State Math Tournament, April 7, 2018. Left to right: Shivam Vohra, Sarah Goldgar, Steven Hua, Abby Oser, Courtney Melvin, Nawal Reza.

September 30, 2017, Luella High School Invitational, Locust Grove.

25th place JV team: Sarah Burkey, Steven Hua, Courtney Melvin, Nawal Reza, James Rhee.
12th place Varsity team: Madeline Burkey, Sarah Goldgar, Jacqueline Gomez, Huong Ho, Brandon Hong, Abby Oser, Zarek Syed, Matthew York.

October 21, 2017, University of Georgia Mathematics Tournament, Athens.

October 21, 2017, University of Georgia Mathematics Tournament, Athens. 34th place Varsity team: Sarah Beharry, Shawn Cothran, Austin Goodloe, Brandon Hong, Najifa Hossain, Jessica Kamuche, Michelle Nguyen, Chiemeka Nzerue, Brianna Pinckney, Zarek Syed, Imani Williams, Matthew York.

November 4, 2017, North Fulton Invitational, Alpharetta.

12th place JV team: Ashanah Gayden, Sarah Goldgar, Steven Hua, Courtney Melvin, Abby Oser, Nawal Reza, Shivam Vohra.
8th place Varsity team: Shawn Cothran, Austin Goodloe, Brandon Hong, Anthony Mays, Chiemeka Nzerue, Zarek Syed, Allison Vandevander, Matthew York.

November 11, 2017, Mercer University Mathematics Tournament, Macon.

2nd place team: Sarah Beharry, Brandon Hong, Kep Nana, Michelle Nguyen, Chiemeka Nzerue, Brianna Pinckney, Zarek Syed (4th place), Matthew York (1st place).

December 2, 2017, Lassiter High School Invitational Math Tournament, Marietta.

8th place JV team: Sarah Goldgar, Steven Hua, Courtney Melvin, Abby Oser, Shivam Vohra.
16th place Varsity team: Angel Brooks, Avery Golston, Huong Ho, Brandon Hong, Najifa Hossain, Chiemeka Nzerue, Brianna Pinckney, Matthew York.

February 7, 2018, AMC

School winner, AMC10A: Sarah Goldgar
School winner, AMC12A: Matthew York

February 9, 2018, Georgia Southwestern State University Mathematics Tournament, Americus.

2nd place 7A team: Sarah Beharry, Sarah Goldgar, Najifa Hossain, Chiemeka Nzerue, Abby Oser, Brianna Pinckney, Zarek Syed, Matthew York (1st place).

February 10, 2018, Woodstock High School’s St. Valentine’s Day Mathacre, Woodstock.

5th place JV team: Sarah Goldgar, Steven Hua, Felix Kamuche, Kwatcho Mahinanda, Courtney Melvin, Abby Oser (9th place), Nawal Reza, James Rhee, Shivan Vohra.
11th place Varsity team: Avery Golston, Huong Ho, Jessica Kamuche, Anna LaMontange, Anthony Mays, Chiemeka Nzerue, Brianna Pinckney, Zarek Syed.

February 15, 2018, AMC

School winner, AMC10A: Ian Westcott
School winner, AMC12A: Matthew York

March 2, 2018, Augusta University Mathematics Tournament, Augusta.

3rd place team: Sarah Beharry, Brandon Hong, Kep Nana, Brianna Pinckney, Zarek Syed (4th place), Imani Williams, Matthew York (3rd place).

March 3, 2018, Columbus State University Mathematics Tournament, Columbus.

4th place team: Sarah Burkey, Ashanah Gayden, Sarah Goldgar, Avery Golston, Huong Ho, Brandon Hong, Najifa Hossain, Steven Hua, Jessica Kamuche, Kwatcho Mahinanda, Courtney Melvin, Kep Nana, Chiemeka Nzerue, Abby Oser, Chelsea Stone, Zarek Syed, Shivam Vohra, Ian Westcott, Imani Williams, Zerria Wilson, Matthew York.

March 17, 2018, Furman University Wylie Mathematics Tournament, Greenville, South Carolina.

3rd place team: Brandon Hong, Chiemeka Nzerue, Zarek Syed, Matthew York.

March 23, 2018, Middle Georgia State University Math Olympics, Macon.

4th place JV team: Emma MacDonald, Kwatcho Mahinanda, Courtney Melvin, Abby Oser (1st place), Nawal Reza
3rd place Varsity team: Angel Brooks, Brandon Hong, Jessica Kamuche, Payton Lovett, Monique Marriott, Anthony Mays, Kep Nana, Chiemeka Nzerue, Brianna Pinckney, Zarek Syed, Matthew York (1st place)

March 31, 2018, GSMST Math Tournament, Lawrenceville.

5th place team: Sarah Goldgar, Brandon Hong, Steven Hua, Chiemeka Nzerue, Abby Oser, Zarek Syed, Matthew York (10th place).

April 7, 2018, JV State Math Tournament, Macon.

2nd place team: Sarah Goldgar, Steven Hua, Courtney Melvin, Abby Oser, Nawal Reza, Shivan Vohra

April 28, 2018, GCTM State Mathematics Tournament, Macon.

16th place team: Brandon Hong, Abby Oser, Zarek Syed, Matthew York