Search

MATH TEAM 2020

A New Vision

Captain
ABBY OSER (Mu Alpha Theta President, State Team, Varsity MVP)

FIRST LieutenantS
SARAH GOLDGAR (State Team, Calculus II MVP)
STEVEN HUA (State Team, Finite Math MVP)
SHIVAM VOHRA (Mu Alpha Theta Secretary, State Team)
IAN WESTCOTT

VARSITY TEAM MEMBERS
Imani Allen
Sierra Banks
Nicholas Cowin
Ashanah Gayden
Brandon Gignilliat
Felix Kamuche
Tymesha Kindell
Daniel Luu
Kwatcho Mahinanda
Courtney Melvin
Tommy Nguyen
Nakira Oglesby
Nawal Reza (Calculus I MVP)
Hayley Sanders
Candy Zheng

JUNIOR VARSITY TEAM MEMBERS
Daniela Aguilar
Zaria Battle
Sam Clark
Gavin Garner
Laura Goldgar (Precalculus MVP)
Angel Gomez
Mercer Hollingsworth
Elizabeth Huynh
Margaret Hwang
JR Insular
Jeriko Kammerer
Kayla Lewis
Victoria Martins
Taylor McIntyre
Joel Oniha
Stewart Oser (9th Grade MVP)
Amelia Page
Simon Page
Abigail Paterson
Aaron Prioleau
Mariana Rios
Destiny Smith-Sarter
James Waits
Ryan Wood (JV MVP)
Zak Yassin
Alexander Zakirov
Maxwell Zhang

Below you will find our record of placements at the tournaments the Math Team attended as the school year progresses.
LEFT: The second place team at the Middle Georgia State University Math and Puzzle Program (MaPP), November 8, 2019. Left to right: Maxwell Zhang, Stewart Oser, Ryan Wood, Sierra Banks, Shivam Vohra, Tymesha Kindell, Abby Oser, Brandon Gignilliat, Daniel Luu, Mariana Rios, Ashanah Gayden, Candy Zheng, Tommy Nguyen, and Steven Hua.
LEFT: The third place team at the Mercer University Math Tournament, November 16, 2019. Left to right: Steven Hua, Ian Westcott, Shivam Vohra, Abby Oser, Sarah Goldgar, Hayley Sanders, Nawal Reza, and Nakira Oglesby.

September 21, 2019, North Fulton Invitational, Alpharetta.

16th place JV team: Laura Goldgar, DeAndre Johnney, Victoria Martins, Stewart Oser, Abigail Paterson, Mariana Rios, Destiny Smith-Sarter, Maxwell Zhang.
18th place Varsity team: Sierra Banks, Sarah Goldgar, Steven Hua, Tymesha Kindell, Daniel Luu, Nakira Oglesby, Abby Oser, Shivam Vohra.

October 12, 2019, Luella High School Invitational, Locust Grove.

15th place JV team: Zaria Battle, Jeriko Kammerer, Victoria Martins, Stewart Oser, Zak Yassin.
10th place Varsity team: Sarah Burkey, Sam Clark, Nicholas Cowin, Ashanah Gayden, Laura Goldgar, Sarah Goldgar, Steven Hua, Courtney Melvin, Tommy Nguyen, Nawal Reza, Abby Oser.

October 26, 2019, University of Georgia Mathematics Tournament, Athens.

39th place Varsity team: Nicholas Cowin, Sarah Goldgar, Steven Hua, Daniel Luu, Abby Oser, Shivam Vohra, Ian Westcott, Candy Zheng.

November 8, 2019, Mathematics and Puzzle Program (MaPP), Middle Georgia State University, Macon.

3rd place team: Sierra Banks, Ashanah Gayden, Brandon Gignilliat, Steven Hua, Tymesha Kindell, Daniel Luu, Tommy Nguyen, Abby Oser, Stewart Oser, Mariana Rios, Shivam Vohra, Ryan Wood, Maxwell Zhang, Candy Zheng.

November 16, 2019, Mercer University Mathematics Tournament, Macon.

3rd place team: Sarah Goldgar, Steven Hua, Nakira Oglesby, Abby Oser, Nawal Reza, Hayley Sanders, Shivam Vohra, Ian Westcott.

The second place team at the Georgia Southwestern State University Math Tournament, February 21, 2020. Left to right: Sarah Burkey, Hayley Sanders, Kwatcho Mahinanda, Shivam Vohra, Steven Hua, Felix Kamuche, Sarah Goldgar, Ashanah Gayden, and Tymesha Kindell.
The second place team at the Augusta University Math Tournament, February 28, 2020. Left to right, front row: Candy Zheng, Kwatcho Mahinanda. Left to right, back row: Ashanah Gayden, Steven Hua, Shivam Vohra, Sarah Goldgar, Abby Oser, Tommy Nguyen.
The third place team at the Woodstock High School Mathacre, February 29, 2020. Left to right, front row: Shivam Vohra, Nawal Reza, Steven Hua. Left to right, back row: Nakira Oglesby, Hayley Sanders, Sarah Goldgar, Abby Oser, Kwatcho Mahinanda.
Abby Oser with her 9th place medal from the Woodstock High School Mathacre, February 28, 2020..
Ian Westcott holding his 3rd place plaque from the Middle Georgia Math Olympics, March 6, 2020.
Abby Oser holding her second place plaque from the Middle Georgia Math Olympics, March 6, 2020.
The first place Varsity team at the Middle Georgia State University Math Olympics, March 6, 2020. Left to right: Sierra Banks, Imani Allen, Nakira Oglesby, Nawal Reza, Ian Westcott, Steven Hua, Abby Oser, Sarah Goldgar, Shivam Vohra, Tymesha Kindell, and Kwatcho Mahinanda.
The third place team at the Columbus State University Math Tournament, March 7, 2020. Left to right: Hayley Sanders, Destiny Smith-Sarter, Nawal Reza, Angel Gomez, Taylor McIntyre, Maxwell Zhang, Mercer Hollingsworth, Ryan Wood, Gavin Garner, Joel Oniha, Shivam Vohra, Stewart Oser, Zak Yassin, Steven Hua, Alexander Zakirov, Abby Oser, Sarah Goldgar, and Abigail Paterson.
January 30, 2020, AMC
School winner, AMC10A: Margaret Hwang
School winner, AMC12A: Shivam Vohra

February 5, 2020, AMC
School winner, AMC10A: Alexander Zakirov
School winner, AMC12A: Sarah Goldgar

February 21, 2020, Georgia Southwestern State University Mathematics Tournament, Americus.
2nd place 7A team: Sarah Burkey, Ashanah Gayden, Sarah Goldgar, Steven Hua, Felix Kamuche, Tymesha Kindell, Kwatcho Mahinanda, Hayley Sanders, Shivam Vohra (2nd place).

February 28, 2020, Augusta University Mathematics Tournament, Augusta.
2nd place team: Ashanah Gayden, Sarah Goldgar, Steven Hua (8th place), Kwatcho Mahinanda, Tommy Nguyen, Abby Oser (8th place), Shivam Vohra (6th place), Candy Zheng.
February 29, 2020, Woodstock High School’s St. Valentine’s Day Mathacre, Woodstock.
6th place JV team: Daniel Aguilar, Laura Goldgar, Angel Gomez, Mercer Hollingsworth, Stewart Oser, Mariana Rios, Ryan Wood, Maxwell Zhang.
3rd place Varsity team: Sarah Goldgar, Steven Hua, Kwatcho Mahinanda, Nakira Oglesby, Abby Oser (9th place), Nawal Reza, Hayley Sanders, Shivan Vohra.

March 5, 2020, Middle Georgia State University Math Olympics, Macon.
1st place JV team: Laura Goldgar, Stewart Oser, Abigail Paterson, Ryan Wood, Zak Yassin, Alexander Zakirov, Maxwell Zhang.
1st place Varsity team: Imani Allen, Sierra Banks, Ashanah Gayden, Sarah Goldgar, Steven Hua, Tymesha Kindell, Kwatcho Mahinanda, Nakira Oglesby, Abby Oser (2nd place), Nawal Reza, Shivam Vohra, Ian Westcott (3rd place).

March 6, 2020, Columbus State University Mathematics Tournament, Columbus.
3rd place team: Gavin Garner, Sarah Goldgar, Angel Gomez, Mercer Hollingsworth, Steven Hua, Taylor McIntyre, Joel Oniha, Abby Oser (Best Senior and 3rd place), Stewart Oser, Abigail Paterson, Nawal Reza, Hayley Sanders, Destiny Smith-Sarter, Shivam Vohra (4th place), Ryan Wood, Zak Yassin, Alexander Zakirov, Maxwell Zhang.